نمایش فایل(مبانی نظری و پیشینه بسیج و اشتغالزایی)

مبانی نظری و پیشینه بسیج و اشتغالزاییمبانی نظری و پیشینه بسیج و اشتغالزایی|40205833|rfj40085914|
در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان مبانی نظری و پیشینه بسیج و اشتغالزایی را مشاهده می نمایید.

بصورت فایل ورد

همراه با منابع

اهمیت بسیج در کارآفرینی و اشتغال

در حال حاضر شكاف عظیم و روزافزون میان عرضه و تقاضای نیروی كار، علاوه بر پیچیده تر نمودن معضلات اقتصادی، باعث ایجاد تعارضات اجتماعی و سیاسی در كشور گردیده است و بحران هایی را پیش روی نظام جمهوری اسلامی قرار خواهد داد، كه تهدیدی جدی علیه امنیت ملی و توسعه كشور است. بنابراین برای تعدیل مشكلات اقتصادی و رسیدن به اهداف اشتغال پایدار در سند چشم انداز ضروری است که همه ارکان نظام جمهوری اسلامی و آحاد جامعه اسلامی با مد نظر قرار دادن فرمایشات رهبری انقلاب، خود را در راه رسیدن به این امر متعهد دانسته و از هیچ تلاش و کوششی فروگذاری ننمایند. بسیج نیز به عنوان یک نهاد مردمی اسلامی که داعیه دار تبعیت محض از فرامین ولی فقیه جامعه اسلامی است، یکی از ارگانهایی است که هم با توجه به فلسفه وجودی آن و هم با توجه به گستردگی طیفهای مردمی در برگیرنده و هم گستردگی جغرافیایی سازمان خود، می تواند نقش بسیار مهم و حیاتی در این زمینه ایفا نماید. از این رو ورود بسیج به حوزه اقتصادی جهت تعدیل معضلات مربوط به اشتغال و بیكاری ضرورتی روزافزون دارد.

بسیجیان جان بر کف ایران، با وجود فقدان امکانات و تجهیزات کافی و تفوق قدرت های زورمدار برای جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی، بی وقفه علیه نابرابری ها، تبعیض ها و بی عدالتی های حاکم بر جهان مبارزه نمودند و به وسیله انتشار فرهنگی مبانی اسلام، اعتراض خود را از وضع موجود به گوش جهانیان رسانده اند، تا جایی که در رده بندی های جهانی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور معترض قلمداد می کنند(سریع القلم،1387).

بی شک هر کشوری تجهیزات و نیروهای برتر خود را به عنوان عقبه استراتژیکی برای شرایط بحران در نظر می گیرد که بالاترین آن سلاح های کشتار جمعی است. در کشور جمهوری اسلامی ایران عقبه استراتژیک آن عبارت است از عناصر مؤمن و فداکار به نام بسیجی که حماسه ساز قرن بیستم است.

حضرت امام خمینی (ره) با پیروی از مکتب سید الشهدا (ع) و با همت ملت ایران به احیای سیره ی رسول الله (ص) و اصلاح امور امت و تحکیم پایه های حکومت اسلامی پرداخت و نهادهای پرثمری را یکی پس از دیگری در جامعه‌ی اسلامی ایران بنیاد نهاد. بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله ی همین نهادهاست .

نهاد پربرکت بسیج در پنجم آذر ماه 1359 ه.ش به فرمان حضرت امام خمینی (ره) بنیان نهاده شد. به اقتضای گسترش و انسجام بیشتر سازمان، این ارتش بیست میلیونی در سال 1368 با نام نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از نیروهای پنجگانه ی سپاه مورد تأیید مقام عظمای ولایت و فرماندهی کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای قرار گرفت.

در اصل 151 قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی اشاره شده است:«به حکم آیه ی "واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم" (سوره انفال ، آیه 60) دولت موظف است برای همه ی افراد کشور برنامه و امکانات آموزش نظامی را بر طبق موازین اسلامی فراهم نماید به طوری که همه‌ی افراد توانایی دفاع مسلحانه از کشور و نظام جمهوری اسلامی را داشته باشند» بدین ترتیب در زمان حال و آینده، گسترش بسیج و ایجاد آمادگی در توده های مردم به منظور حضانت و صیانت از جمهوری اسلامی ایران مواجه با هیچگونه خلاء قانونی از سوی قانونگذاران و کارگزاران نظام نخواهد شد. علاوه بر آن، آموزه های الهی که اساس تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران بر آن مبتنی است؛ حفظ آمادگی در برابر دشمن را در هر زمان و مکان برای اهل ایمان (بسیجیان) توصیه نموده است. قرآن کریم می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید! آمادگی خود را در برابر دشمن حفظ کنید و در دسته های متعدد، یا به صورت دسته ی واحد، طبق شرایط هر زمان و هر مکان به سوی دشمن حرکت نمایید» (سوره نسا، آیه 71)


مطالب دیگر:
📚تحقیق شرح احوال و آثار شاعران و عارفان (از صفویه تا کنون)📚تحقیق تجارت الکترونیکی (کسب و کار)📚مقاله جنگ الکترونیک📚تحقیق تعاریف اساسی الکترونیک📚مقاله جریان سیالات📚کارآموزی مهندسی برق در پتروشیمی بوعلی سینا📚تحقیق بررسی تایمرهای الکترونیکی📚تحقیق علم میکرو الکترونیک📚تحقیق تعمیر تلویزیونهای رنگی📚تحقیق کنترل الکترونیکی موتور دیزل (EDC)📚تحقیق کاربرد کدینگ در مخابرات📚تحقیق بررسی اثرات شرایط محیطی برعملکرد نیروگاه بخار📚تحقیق ذخیره سازی انرژی الکتریکی در بردهای نوری📚تحقیق روش های تهیه پودر سرامیکی نیترید بور(BN)📚پروژه بررسی خزش در کامپوزیت های تقویت شده با ذرات📚پاروپوینت میکروسکوپ الکترونی روبشی نشر میدانی (FE-SEM)📚پروژه طراحی سایت فروشگاه آنلاین موبایل با php + MTSQL همراه با داکیومنت📚تحقیق بررسی مواد FGM📚پاورپوینت مکانیک شکست در کامپوزیت های زمینه فلزی📚پاورپوینت نانو تکنولوژی در طب و نانو ایملشن ها📚پاورپوینت آشنایی با آزمون فروبری یا سختی سنجی نانو (Nano Indentation Testing)📚طرح کارآفرینی احداث کارخانه سنگ📚تحقیق در مورد جامعه آماری و نمونه گیری📚پژوهش در مورد روش تحقیق و تعيين موضوع تحقيق📚پروژه سنتز پودر کامپوزیت ZrB2-SiC و بررسی خواص آن‌ها